Úvod »Výuka a doučování» Portolánový atlas Jaume Olivese (1563) ve Vědecké knihovně v Olomouci
Výpravná publikace představuje vzácný rukopisný atlas portolánových map ze druhé poloviny 16. století uchovávaný Vědeckou knihovnou v Olomouci. Středověké portolány byly původně určeny pro navigaci a plavbu podél pobřeží Středozemního moře a evropského pobřeží Atlantského oceánu. Od poloviny 15. století ovšem svou původní funkci ztrácejí a z atlasů se stávají především vyhledávaná umělecká díla, produkovaná na objednávku bohatých kupeckých a aristokratických rodin. Takový je i nákladně zdobený atlas Katalánce Jaume Olivese z roku 1563, který na šesti pergamenových listech pozoruhodně přesně zachycuje oblast Středozemního a Černého moře a severní část Atlantického oceánu. Kniha je čtyřjazyčná, vedle české obsahuje také anglickou, španělskou a italskou verzi. V knize je přiložena jako příloha také zkoumaná mapa.
Z přeobalu knihy: Portolánové mapy, dříve také označované jako kompasové, představují nový typ map, který se začíná prosazovat na přelomu 13. a 14. století. Vyznačují se velmi přesným zákresem mořského pobřeží, objevují se většinou ve Středozemí a jejich autoři se v nich omezují ponejvíce na zákres známého světa, vždy s důrazem na mediteránní oblast.
Označení "portolánová" mapa se vyvinulo z pozdně latinského termínu portulano, popřípadě z italského názvu portolano, který platil pro rukopisy s nautickými pokyny. V 19. století se termín "portolán" rozšířil na všechny staré námořní mapy, takže na počátku 20. století je všeobecně používán. Středověké portolánové mapy byly určeny pro navigaci a plavbu v koridoru obvyklých tras podél pobřeží Středozemního moře..... Přibližně v pol. 15. století ovšem portolány svou původní funkci ztrácejí a z atlasů se stávají především vyhledávaná umělecká díla, produkovaná na objednávku bohatých kupeckých a aristokratických rodin, včetně nejvyšších vládnoucích kruhů....